Historia

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Spółdzielca” jest jedną z najstarszych Spółdzielni na terenie miasta Lublina. Zebranie założycielskie członków odbyło się 5 marca 1958 roku, zaś 7 lipca 1958 roku Sąd Powiatowy w Lublinie zarejestrował Spółdzielnię do rejestru spółdzielni pod numerem 2453. Przyjęła ona nazwę Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Spółdzielca”. Początkowo Spółdzielnia mieściła się w niewielkim lokalu przy ulicy Chopina 14, a po oddaniu pierwszego budynku zmieniła siedzibę przenosząc się na ulicę Wschodnią 15 (dziś to nr 19). Od kwietnia 1968 roku do grudnia 1979 roku biuro Spółdzielni mieściło się przy ulicy Narutowicza 50. W kwietniu 1969 roku SBM „Spółdzielca” przejęła Spółdzielnię Budowlano- Mieszkaniową „Zgoda” a wraz z nią budynek przy ul. Strażackiej 9 zaś w czerwcu 1970 roku Spółdzielnię „Solidarność”, do której należał budynek przy ul. Niecałej 13

W miarę jak wzrastała liczba zasobów mieszkaniowych Spółdzielnia powiększała swoje biura przenosząc się do własnych większych lokali. Po oddaniu do użytku nowego przestronnego pawilonu biurowego przy ulicy Nadbystrzyckiej 25 tu przeniesiono biura i są one do dziś siedzibą Spółdzielni.

Większość naszych budynków ma atrakcyjne usytuowanie w najlepszych dzielnicach Lublina. Są to budowle o nowoczesnej architekturze, wielofunkcyjne, o niektórych można nawet powiedzieć, że są wizytówkAąLublina, jak ten przy ul.Głębokiej 10. [3,4]

Po wejściu w życie nowego Prawa Spółdzielczego od 1983 roku nazwa Spółdzielni brzmi Spółdzielnia Mieszkaniowa „Spółdzielca”. Na przestrzeni 30 lat istnienia Spółdzielnia powiększała swoje zasoby stając się największą Spółdzielnią własnościową w mieście i regionie.

Obecnie zarządzamy 56 budynkami, 6 pawilonami wolnostojącymi, wskład których wchodzą 1832 mieszkania, 434 garaże i 81 miejsc postojowych, 128 lokali usługowych i 1 lokal biurowy o łącznej powierzchni prawie 122 tys. m2.
Liczba naszych członków to 2090.